Jak zablokować niechciane strony internetowe?

jak zablokować niechciane strony internetowe?

Internet to niezwykle przydatne narzędzie, z którego każdego dnia korzystają miliony użytkowników na całym świecie. Dzięki niemu, możemy załatwić mnóstwo ważnych spraw, czy znaleźć wszelkie potrzebne nam informacje. Ale krążąc po sieci, często trafiamy też na strony, które wolelibyśmy zablokować. Nie jest to nic dziwnego, a z blokowania stron na konkretnych komputerach korzystają zarówno firmy, które nie chcą, aby ich pracownicy marnowali czas w Internecie, jak i rodzice, chcący uchronić swoje dzieci przed niewłaściwymi dla nich treściami. W jaki sposób możemy zatem zablokować wybraną przez nas witrynę?

Modyfikacja pliku systemowego

Do zablokowania wybranej przez nas strony na konkretnym komputerze tak naprawdę nie potrzebujemy żadnego dodatkowego programu. Jedyne co musisz zrobić, to dokonać edycji pliku „hosts”, wprowadzić adresy stron, które chcesz zablokować oraz ewentualnie dodać wybrane przez nas przekierowania. Jak to zatem zrobić?

Otwieramy Mój Komputer, a następnie folder „C:WindowsSystem32driversetc”. W kolejnym kroku kopiujemy znajdujący się tam plik host do innej lokalizacji. Najprościej dla nas będzie, jeśli plik skopiujemy na pulpit.

Kiedy już to zrobimy, najeżdżamy na ikonę folderu na pulpicie i klikamy na niego prawym przyciskiem myszy. Spośród dostępnych opcji wybieramy komendę Otwórz, a kiedy pojawi się okno „Otwórz za pomocą”, wybieramy z nich Notatnik.

Blokowania strony internetowej dokonujemy poprzez dodanie do treści pliku dodatkowego wpisu. Robimy to w nowej linie, której jednak nie zaczynamy od „krzyżyka”, od którego zaczęte są widoczne już wpisy. W związku z tym, wpis blokujący jakąś stronę ma wyglądać następująco:

127.0.0.1 adresstrony.pl
127.0.0.1 www.adresstrony.pl

W taki sposób możemy zablokować dowolną ilość stron internetowych, które nie będą się wyświetlały na naszych komputerach. Kiedy skończymy już edycję takiego pliku, zapisujemy wszystkie zmiany i poprzez wybranie opcji „Przenieś i zamień”, przenosimy go znów do folderu „C:WindowsSystem32driversetc”. Po wykonaniu tej czynności strona zostanie zablokowana i nie będzie się wyświetlała w żadnej z przeglądarek. Gdy zostanie wpisany jej adres, pojawi się komunikat, iż nie można wyświetlić strony.

Poprzez taką edycję pliku systemowego, możliwe jest także ustawienie automatycznego przekierowania z zablokowanego adresu, na inny przez nas wybrany. Potrzebny jest nam jednak do tego adres IP strony, na którą będziemy przekierowywani. W tym celu, po kliknięciu na Start, w polu wyszukiwania należy wpisać „cmd”, a następnie polecenie „ping adresstrony.pl”. Kiedy już posiadamy adres IP, znów modyfikujemy plik hosts, poprzez dodanie w nowej linii wpisu, który zawiera adres IP strony, na którą przekierowujemy oraz adres blokowanej strony. Jeśli na przykład będziemy chcieli przekierować użytkowników na stronę google.pl schemat będzie wyglądał następująco:

173.194.39.151 adresstronyzablokowanej.pl
173.194.39.151 www.adresstronyzablokowanej.pl

Blokada stron internetowych w przeglądarkach

Niechciane strony internetowe możemy także blokować z poziomu przeglądarki. Każda z nich oferuje swoim użytkownikom wiele najróżniejszych rozszerzeń, w tym także tych, dzięki którym wybrane przez nas serwisy nie będą mogły być otwierane. Dla przykładu, w przypadku przeglądarki Google Chrome, polecane jest pobranie zewnętrznej wtyczki Block site. Następnie w Rozszerzeniach znajdziemy pole zatytułowane List of blocked sites, w którym musimy wypisać wszystkie strony, jakich wyświetlanie chcielibyśmy zablokować.

W tym przypadku, również mamy możliwość ustalenia strony, na którą użytkownicy będą przekierowywani, gdy zechcą otworzyć zablokowaną wcześniej stronę. Dodatkowo, dokonane zmiany możemy zabezpieczyć hasłem, dzięki czemu żaden inny użytkownik nie będzie mógł ich cofnąć w dowolnym momencie.

Programy do monitorowania i blokowania stron internetowych

Profesjonalne oprogramowanie, które umożliwia monitorowanie sieci, ale także blokowanie wybranych stron internetowych, czy też ograniczanie dostępu do nich, to dość popularne rozwiązanie, stosowane przede wszystkim w najróżniejszych firmach. Dzięki nim, pracodawca może decydować o tym, do jakich stron www nie będą mieli dostępu ich pracownicy. W większości przypadków, chodzi tutaj przede wszystkim o serwisy rozrywkowe czy społecznościowe, które w dużej mierze marnują czas pracowników, jaki powinni poświęcać na pracę.

Tego rodzaju oprogramowania pozwalają również na monitorowanie poczynań pracowników w Internecie. Wiemy zatem dokładnie ile czasu spędzają oni na stronach, które być może nie są zablokowane, ale także nie są związane bezpośrednio z ich obowiązkami.

Posiadanie takiego oprogramowania pozwala także chronić firmową sieć przed wieloma zagrożeniami, takimi jak chociażby wirusy, nieświadomie ściągane przez pracowników. W przypadku zatem, gdy prowadzimy własną działalność lub zarządzamy jakąś firmą, warto rozważyć zakup takiego właśnie oprogramowania. W ostatecznym rozrachunku, ta inwestycja może się nam bowiem naprawdę opłacić.

 

powrót ››