Strona internetowa a darmowy hosting

strona internetowa a darmowy hosting

Każdy z nas niemalże codziennie spędza sporo czasu, przeglądając najróżniejsze strony internetowe. Uwielbiamy buszować w sieci, załatwiać wszystkie możliwe sprawy online, robić zakupy czy oddawać się rozrywce, jaką zapewnia nam Internet właśnie. Nie dziwi zatem fakt, że liczba stron www rośnie wyjątkowo szybko. Tym bardziej, że chociażby w przypadku firm, działających tak naprawdę w każdej branży, posiadanie własnej witryny w sieci jest czymś zupełnie koniecznym.

W takich przypadkach, pojawia się jednak bardzo ważne pytanie dotyczące wyboru hostingu. Obecnie możemy wręcz przebierać w najróżniejszych ofertach, wśród których znajdują się także darmowe usługi hostingowe. Czy warto się na nie decydować?

Czym właściwie jest hosting?

Firmy oferujące użytkownikom swój hosting, po prostu udostępniają im wolne miejsce na swoich serwerach. W taki sposób przechowywane są wszystkie strony internetowe, które tak naprawdę dzięki temu są dostępne w sieci o każdej porze dnia i nocy. Dzieje się tak dlatego, że serwery są połączone z Internetem przez całą dobę.

Bardzo często, jako dodatkowy bonus, firmy hostingowi oferujące zarówno darmowe jak i odpłatne usługi, proponują swoim klientom pocztę elektroniczną w ramach domeny, którą wykupili. Trzeba jednak pamiętać, że płacąc za hosting, możemy liczyć na znacznie więcej tego typu bonusów.

Darmowy hosting – wady i zalety

Nie ma co kryć, że najważniejszą i według wielu osób także jedyną zaletą darmowych hostingów jest to, iż nic nas nie kosztują. Nie musimy się zatem martwić jakimikolwiek opłatami, gdy dopiero ruszamy z naszą stroną internetową. Możemy jednak napotkać na wiele innych problemów, związanych z wyborem właśnie tego typu usługi.

Przede wszystkim, musimy pamiętać, że firma oferująca nam swój hosting, musi jednak jakoś na nas zarabiać. A skoro nie pobiera od nas żadnych opłat za swoje usługi, zamiast tego umieszcza na naszej stronie www najróżniejsze reklamy. Niestety nie mamy w takim przypadku wpływu na to, z jakimi treściami będą musieli się zapoznawać użytkownicy odwiedzający naszą stronę internetową.

Dużo większym problemem wydaje się być jednak to, że korzystanie z darmowego serwera oznacza, że nasza strona będzie działać bardzo wolno. A jak można się domyślić, nie będzie to dobrze postrzegane przez osoby, które zdecydują się ją odwiedzić. Niezbyt szybkie wczytywanie się kolejnych treści może być bardzo irytujące, przez co użytkownicy często rezygnują i opuszczają taką stronę.

Darmowy hosting zazwyczaj wiąże się też z ograniczoną ilością miejsca na serwerze. Co to oznacza dla właściciela strony internetowej? Przede wszystkim to, że gdy zechcemy ją w jakikolwiek sposób rozwinąć i rozbudować, czy dodać kolejne pliki, możemy mieć bardzo duży problem. W większości przypadków, konieczne jest dokupienie hostingu, a więc koniec końców musimy ponieść pewne koszta, aby nasza strona mogła nadal działać.

Dla kogo jest darmowy hosting?

Korzystanie z usług firm oferujących darmowy hosting to z pewnością doskonałe rozwiązanie dla osób, które po prostu nie mają środków finansowych na stworzenie i utrzymanie strony internetowej. Oczywiście, jest to także świetna opcja dla wszystkich amatorów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tworzeniem stron www. Darmowy hosting pozwala im na swobodne zapoznanie się z panelem administracyjnym, czy też z wieloma aplikacjami. Można zatem powiedzieć, iż korzystanie z darmowego hostingu jest idealnym treningiem.

Warto też wspomnieć, że z darmowego hostingu mogą także spokojnie korzystać właściciele mniejszych stron, o charakterze hobbystycznym. Zwykle nie potrzebują oni zbyt wiele przestrzeni serwerowej, a i wolniejsze działanie witryny nie stanowi dla nich szczególnej wady. Dlatego w ich przypadku, korzystanie z hostingu bez jakichkolwiek opłat, może być faktycznie dobrym wyborem.

Płatny hosting – czy taka inwestycja się opłaca?

Wiele firm, zwłaszcza na początku swojej działalności jest bardzo ostrożna, gdy chodzi o wydatki. Jest to jak najbardziej naturalne, ale bezwzględnie trzeba rozróżniać wydatki zbędne od tych fundamentalnych. A do tych drugich z pewnością należą koszty związane ze stworzeniem i prowadzeniem firmowej strony internetowej.

Nie ma się co oszukiwać. Większość naszych potencjalnych klientów, szuka obecnie informacji na temat produktów czy usług, właśnie w sieci. Dlatego też, trzeba zrobić wszystko co możliwe, aby trafiając na naszą stronę, pozostali na niej jak najdłużej. Wszystko musi nie tylko wyglądać, ale także działać jak w najlepszym zegarku. Każda strona musi się zatem wyróżniać pod względem grafiki, funkcjonalności oraz łatwości poruszania się po niej, a także bardzo szybko i sprawnie się ładować. Aby uzyskać taki efekt, potrzebny nam jest jednak bardzo dobry hosting.

Tylko płatny hosting jest nam w stanie zapewnić odpowiednio dużą ilość miejsca na dysku, nieograniczony transfer danych, a także stałą obsługę techniczną, które wesprze nas w razie jakichkolwiek kłopotów. Dlatego, jeśli zależy na tym, aby użytkownicy odwiedzający naszą stronę byli przekonani, że jesteśmy profesjonalistami, powinniśmy zadbać o, by nasza internetowa wizytówka działała doskonale.

 

powrót ››