Ile kosztuje strona internetowa?

ile kosztuje strona internetowa?

Chcesz założyć stronę internetową, ale nie wiesz, ile taka przyjemność będzie Cię kosztować? Cenniki, które widujesz w sieci, są bardzo rozbieżne i nie masz pojęcia, ile tak naprawdę kosztują porządne usługi? Ktoś doradził Ci, że lepszym rozwiązaniem będzie samodzielne postawienie strony i że za profesjonalną usługę nie warto przepłacać? Jeśli któryś z powyższych scenariuszy dotyczy właśnie Ciebie – zapraszamy do lektury. Postaramy się rozwiać chociaż część Twoich wątpliwości.

Bardzo duże widełki

Na pytanie, ile kosztuje strona internetowa, odpowiada się tak samo ciężko, jak na pytania o cenę telefonu, mieszkania czy samochodu. Trudno tutaj mówić o konkretnych i niezmiennych kwotach. Wszystko zależy od konkretnych funkcjonalności, czasu wykonania oraz od tego, kto za dany produkt odpowiada.

Przykładowo – jeśli zdecydujesz się stronę internetową opartą o system CMS, czyli taką, która pozwoli Ci na późniejsze samodzielne zarządzanie treścią, zwykle pociąga to za sobą dodatkowe koszty. Czasem potrafi to podnieść cenę witryny nawet o 50%; bardzo rzadko mamy do czynienia z taką sytuacją, jak w przypadku Webteo, gdy system CMS dorzucany jest do usługi jako gratis. Warto się zastanowić, czy zamierzasz często ingerować w treść strony – przy zamiarze aktualizacji treści, dodawania postów na bloga czy uzupełniania portfolio system do zarządzania witryną będzie Ci absolutnie niezbędny. Ponadto strony z CMS osiągają lepsze wyniki w wyszukiwarkach; częste aktualizacje są bowiem doceniane przez roboty Google'a.

Jeśli porównasz dostępne na rynku oferty, szybko zorientujesz się, że koszty stworzenia strony WWW wahają się między 500 a 15 000 złotych za produkt, który zresztą może zapowiadać się bardzo podobnie.

Ceny strony, hostingu i domeny

Od 500 do 2000 złotych netto będzie kosztować Cię prosta, czytelna strona WWW typu one page albo z kilkoma podstronami. Będzie ona wyposażona w podstawowe funkcjonalności, być może zezwoli na prowadzenie bloga; rzadko kiedy w tej cenie zawierają się także rozwiązania ułatwiające SEO czy zapewniające podwyższone bezpieczeństwo witryny. Od 2000 złotych w górę trzeba zapłacić za bardziej rozbudowane i spersonalizowane strony internetowe, które oprócz podstawowych funkcjonalności będą gwarantowały zabezpieczenie przed ewentualnymi atakami oraz będą zoptymalizowane pod proces pozycjonowania.

Oprócz samej strony WWW należy także opłacić hosting (serwer)i domenę – tylko wtedy witryna będzie mogła poprawnie funkcjonować w sieci. Koszty nie powinny jednak przekraczać 200-300 złotych w skali roku. Jeśli zaproponowano Ci wyższe kwoty, najprawdopodobniej przepłacasz i jesteś w stanie odnaleźć dużo tańsze rozwiązania. Zamawiając stronę przez Webteo.eu płacisz 599 złotych netto za stworzenie strony według wybranej szaty graficznej, a system zarządzania treścią CMS, optymalizację witryny, domenę internetową i hosting otrzymujesz w pakiecie za darmo. Dopiero po upływie roku cena domeny wzrasta do 88 złotych, natomiast cena serwera – do 89 złotych.

Komu zlecić realizację strony WWW?

Tu akurat odpowiedź jest jedna i brzmi: profesjonalistom. Zanim zdecydujesz się na konkretnego wykonawcę, koniecznie zapoznaj się z jego portfolio i upewnij się, czy wersje demonstracyjne i jego poprzednie realizacje przypadają Ci do gustu. Zwróć też szczególną uwagę na samo to, jak została wykonana strona upatrzonego przez Ciebie usługodawcy. W końcu to najbardziej wymierny wskaźnik... Firma, która zajmuje się tworzeniem witryn, powinna przyciągać klientów własną, profesjonalną i dopracowaną stroną internetową.

Nienajlepszym pomysłem będzie inwestowanie w bardzo tanie strony WWW. Zbytnie oszczędności w tym zakresie mogą się okazać opłakane w skutkach. Jeśli dana witryna kosztuje mniej niż 500-400 złotych, po prostu trzymaj się od niej z daleka. Niewykluczone, że bardzo niska cena usług wynika ze złej jakości czy też z zupełnego braku doświadczenia autora. Twoja strona internetowa będzie Twoją wizytówką – większość klientów będzie utożsamiać jakość Twoich produktów czy usług z jakościa prezentowanej przez Ciebie witryny. Tym bardziej warto wydać trochę grosza i powierzyć tak odpowiedzialne zadanie profesjonalistom.

Samodzielne tworzenie stron WWW

Jeśli Twój budżet nie jest w stanie udźwignąć takiego wydatku, zawsze jesteś w stanie stworzyć stronę WWW zupełnie sam. Nie warto jednak działać na oślep i zdawać się na metodę prób i błędów. W sieci istnieje wiele tutoriali i kursów, które Ci w tym pomogą. Krok po kroku możesz zrealizować stronę swoich marzeń. Nie oczekuj jednak, że stanie się to błyskawicznie – zarówno nauka, jak i wdrażanie poszczególnych ustaleń zajmuje sporo czasu.

Podsumowanie

Jedna odpowiedź na pytanie, ile kosztuje strona internetowa, po prostu nie istnieje. Górnej granicy w zasadzie nie ma – jedynie Ty sam ustalasz swoje ograniczenia. Pamiętaj, że zrobienie strony WWW zajmuje zwykle trochę czasu (najczęściej od 2 do 4 tygodni). Jeśli bardzo Ci się spieszy, koniecznie powiedz o tym wykonawcy, a ten w miarę możliwości uwzględni to w ofercie. W przypadku Webteo stworzenie gotowej strony WWW zajmuje jedynie 48 godzin!

 

powrót ››