Darmowa strona internetowa - wady i zalety

darmowa strona internetowa - wady i zalety

Internet to obecnie najważniejsze źródło informacji, z którego bardzo chętnie czerpiemy naszą wiedzę na najróżniejsze tematy. Jest to zatem idealne miejsce do tego, by odpowiednio zareklamować nasz biznes, czy podzielić się swoją pasją z rzeszą pozostałych użytkowników sieci. Aby robić to jednak skutecznie, potrzebna będzie nam własna strona internetowa z odpowiednią domeną oraz hostingiem.

Bez problemu możemy dzisiaj znaleźć w sieci oferty darmowych stron internetowych, tworzonych z gotowych szablonów. Rozwiązanie to wydaje się być idealne w przypadku, gdy sami nie posiadamy odpowiedniej wiedzy informatycznej, a chcielibyśmy zaoszczędzić. Czy jednak gotowa strona internetowa bez opłat to zawsze dobry pomysł? Warto pochylić się nad tą kwestią.

Darmowa strona internetowa – zalety

W tym przypadku, najbardziej oczywistą zaletą tego typu stron internetowych, jest ich cena. Korzystając z tego rozwiązanie, nie musimy wydawać choćby złotówki na wykonanie takiej strony przez specjalistę. Nie inwestujemy w zatrudnienie grafika, ani w zlecenie tego zadania profesjonalnej firmie, więc nasz budżet na rozwinięcie działalności pozostaje nienaruszony.

Bardzo ważne w przypadku darmowych stron internetowych jest to, iż wyjątkowo szybko i przede wszystkim łatwo, możemy stworzyć je samodzielnie, korzystając z gotowych szablonów. Możemy zatem dopasować grafikę do profilu naszej działalności, tak by stała się jej klarowną wizytówką w sieci. Następnie, wystarczy ją uzupełnić stworzonymi przez nas treściami i strona internetowa jest praktycznie gotowa. Bez konieczności przechodzenia długich kursów kodowania, języka HTML czy obsługi platformy WordPress.

Dla użytkowników, którzy decydują się na skorzystanie z możliwości stworzenia bezpłatnej strony internetowej, bardzo istotny jest też darmowy hosting oraz indywidualna domena. To jednak nie wszystko. Walcząc o zainteresowanie internautów, firmy oferujące nam takie usługi, coraz częściej mogą nam też pomóc przy pozycjonowaniu naszej strony w wyszukiwarkach.

Czymś standardowym, stały się dziś również strony cechujące się responsywnością. Oznacza to, że bez względu na to na jakim urządzeniu przeglądamy taką stronę (smartfon, tablet, komputer), będzie ona zawsze wyświetlana poprawnie, w formie przyjaznej dla użytkownika.

Darmowa strona internetowa – wady

Pośród najważniejszych wad stron internetowych za darmo, trzeba zdecydowanie wymienić tę, iż stosowane w nich szablony nie zawsze są funkcjonalne. Zwłaszcza, gdy w którymś momencie zechcemy zmodyfikować naszą witrynę, albo wstawić w niej dodatkowe zakładki i podstrony, może pojawić się spory problem. O wszelkich zmianach w takich szablonych, decyduje bowiem tylko osoba, która je stworzyła, a nie ta, która z nich korzysta.

Kolejną ważną kwestią, którą powinniśmy przemyśleć zanim zdecydujemy się na darmową stronę www, jest jej oryginalność. Pamiętajmy, że strona internetowa ma przyciągać naszych potencjalnych klientów albo czytelników, dlatego musi się ona czymś wyróżniać. Dzięki temu, mamy szansę na to, że większa liczba osób zainteresuje się jej treścią i pozostanie na niej na dłużej. W takiej sytuacji, zwykły szablon i standardowa grafika nie wystarczą. Dlatego lepiej jest zainwestować w pomoc ze strony profesjonalisty, który stworzy dla nas oryginalny projekt dopasowany do naszych  potrzeb.

Za darmowe strony internetowe faktycznie nie trzeba płacić ani złotówki. Ale przecież logiczne jest to, że ich twórcy muszą na czymś zarabiać. Jedną z niezwykle uciążliwych form zarobku na takich witrynach, jest częste dołączanie do nich nachalnych reklam, na przykład tych typu pop-up. Większość internautów szczerze nienawidzi wyskakujących znikąd okienek reklamowych. Dlatego zanim pokusisz się o skorzystanie z darmowych szablonów, pamiętaj o konsekwencjach, jakie może to za sobą nieść.

A jeśli już o nieprzyjemnych konsekwencjach mowa, warto wspomnieć o niemałym zagrożeniu, jakie mogą generować darmowe witryny www. Zdarzają się sytuacje, w których ich kod zawiera w sobie błędy. Te natomiast, mogą narazić witrynę internetową na ataki ze strony hakerów. A zainfekowana wirusem strona, może nie tylko źle wyświetlać znajdujące się na niej treści, ale także zarażać komputery kolejnych użytkowników. Nie jest to zatem sytuacja, za którą chciałby wziąć odpowiedzialność którykolwiek właściciel strony internetowej.

Darmowa strona internetowa – tak czy nie?

Czy warto skorzystać z możliwości jaką dają nam darmowe strony www? Tak naprawdę nie ma uniwersalnej odpowiedzi, która wpasowałaby się w sytuację wszystkich osób. Wszystko zależy od naszych indywidualnych wymagań i potrzeb, ale także od funkcji jakie ma spełniać taka witryna.

Jeśli zależy nam na tym, by jak najwięcej zaoszczędzić, a strona ma pełnić jedynie rolę informacyjną i nie musi być szczególnie oryginalna – darmowa strona www może w zupełności wystarczyć.

Ale gdy strona, którą tworzymy, ma za zadanie przyciągnąć klientów lub zachęcić użytkowników do częstszego jej odwiedzania, warto zainwestować w indywidualny projekt strony, stworzony przez fachowca. Wówczas, inwestując w dobrej jakości stronę internetową, możemy tylko zyskać.

 

powrót ››