Autorski system CMS czy darmowy WordPress? Co i dla kogo?

autorski system cms czy darmowy wordpress? co i dla kogo?

CMS (system zarządzania treścią, Content Management System) pozwala właścicielowi witryny samodzielnie aktualizować i uzupełniać jej zawartość. Dodawanie nowych treści (tekstów, zdjęć, zakładek) nie wymaga interwencji programisty, który zna język HTML, dlatego CMS-y cieszą się ogromną popularnością. Na rynku dostępne są bezpłatne systemy typu open source oraz skrypty autorskie zaprojektowane dla konkretnego Klienta. Które rozwiązanie jest korzystniejsze? Poznaj zalety i wady WordPress oraz autorskich CMS i dowiedz się co i dla kogo będzie najlepsze.


WordPress i autorski CMS – czym się różnią?


WordPress to najpopularniejszy CMS, należący do tzw. oprogramowania open source. Posiada on otwarty kod źródłowy, który jest dostępny dla użytkowników Internetu. Z kodu można dowolnie korzystać i przerabiać go dla własnych potrzeb. Poszczególne moduły są projektowane przez wielu różnych programistów. W praktyce oznacza to, że jakość i poziom ich wykonania znacznie różnią się pomiędzy sobą.
Nad autorskim systemem CMS pracuje konkretna firma. Zamknięta grupa programistów tworzy kod źródłowy od podstaw. Nie jest on udostępniany użytkownikom i nie mogą oni w niego ingerować. Wszelkie nowości, zmiany czy ulepszenia są projektowane przez autorów systemu, którzy doskonale znają jego specyfikę i skrupulatnie dopasowują kolejne funkcje do indywidualnych potrzeb właściciela strony.


WordPress – zalety


Wordpress jest najpopularniejszym, darmowym systemem typu CMS. Jego zaletą jest więc nieograniczona dostępność i prostota obsługi. Jest to system modułowy, który daje dość duże możliwości techniczne. Intuicyjna obsługa pozwala nawet osobie początkującej (i nie mającej nic wspólnego z programowaniem czy branżą IT) zarządzać swoją stroną. Bardzo wiele stron internetowych na całym świecie jest zbudowanych na silniku WordPressa, dlatego w sieci można znaleźć ogromny wybór dodatków (zarówno darmowych, jak i bardziej specjalistycznych narzędzi płatnych) do tego właśnie systemu. Pozwalają one zmieniać wygląd i funkcjonalności strony. Zmiany można wykonywać samodzielnie lub zlecić programiście (usługa jest wtedy tańsza niż w przypadku autorskich skryptów).


WordPress – wady


Stworzenie strony na WordPressie jest tańsze niż zamówienie autorskiego skryptu spersonalizowanego pod indywidualne potrzeby. Systemy typu open source mają jednak także swoje liczne wady:


1. Podatność na ataki hakerskie

Kod źródłowy WordPressa jest jawny. Oznacza to, że każdy ma wgląd do jego podstawowej wersji. Zarządzający stroną może dzięki temu na bieżąco sprawdzać kod pod kątem ewentualnych infekcji. Jednocześnie jednak to właśnie strony oparte o ten silnik są najczęstszym celem ataków ze strony hakerów. Specjaliści od zabezpieczeń na bieżąco wypuszczają aktualizacje. Jednak już po około 3-4 miesiącach nowe wersje i łatki stają się doskonałą bramką dla robotów spamujących. Strony na WordPressie stanowią dla nich idealny cel, dlatego na bieżąco trzeba pamiętać o ciągłych aktualizacjach (do najnowszych wersji).


2. Wolniejsza strona

Po bliższym przyjrzeniu się kodowi WordPressa, można dojść do wniosku, że panuje w nim pewien bałagan. Moduły tworzone są przez różnych programistów, wykorzystano tutaj wiele zmiennych, filtrów i funkcji globalnych. Oznacza to, że przed wczytaniem strony ładują się duże ilości kodu, który wcale nie zostanie wykorzystany. W praktyce powoduje to wolniejsze działanie witryny i większe rachunki za zwiększenie wydajności serwera.


3. Bardzo duża ilość pluginów

Można znaleźć informację, że w bazie WorPressa dostępnych jest niemal 55 tys. pluginów. Użytkownik może uznać to za zaletę. Warto jednak pamiętać, że przy każdej aktualizacji silnika pluginy mogą przestać prawidłowo działać, potrzebne nam funkcje zmienią się lub całkowicie znikną. W ten sposób prawidłowe działanie witryny (w pewnym stopniu) staje się zależne od autora pluginów. Tak rozbudowana baza w darmowym systemie oznacza, że nikt nie kontroluje poszczególnych pluginów. Niezałatane dziury w kodzie zwiększają zaś ryzyko ataków zewnętrznych.


4. Słaba jakość wtyczek i motywów

Zapotrzebowanie na wtyczki i motywy do WordPressa jest ogromne, co daje twórcom duże możliwości zarobku. Wiele z nich jest pisanych szybko i niezbyt staranie, bez długich testów działania. Podobna zasada dotyczy motywów – dla użytkownika ważne jest, aby dobrze wyglądały, raczej nie wnika, co zawierają wewnątrz. Czasami motywy mogą posiadać własne pluginy, które po kolejnej aktualizacji WordPressa przestają być kompatybilne z najnowszymi wersjami.


Autorski system zarządzania treścią – zalety


Autorski system CMS jest projektowany przez zamknięty zespół specjalistów od podstaw. To oznacza, że cała struktura jest doskonale przemyślana, poszczególne funkcjonalności staranie wykonane i dopasowane do siebie. Taki CMS jest udostępniany płatnie na podstawie licencji. W ramach ceny użytkownik ma zapewnione wsparcie techniczne i aktualizacje oprogramowania. Kod strony pozostaje niejawny dla użytkowników, co zmniejsza ryzyko ataków hakerów. Witryna oparta o taki system zarządzania treścią jest więc bezpieczniejsza niż ta na silniku darmowego Wordpressa. Ma to duże znaczenie przede wszystkim w przypadku firm gromadzących dane Klientów.
Kolejną zaletą rozwiązania jest najwyższa staranność w kodzie. Tutaj nie ma miejsca na wiele zmiennych czy filtrów, dlatego strona szybkiej się ładuje, co wygląda profesjonalnie i nie prowadzi do porzuceń przez Internautów. Właściciel nie jest narażony na wysokie koszty zwiększania wydajności serwera. Autorskie skrypty najczęściej są dostosowywane do indywidualnych wymogów Klienta. Dzięki temu wygląd strony i jej funkcjonalności doskonale wpisują się w branżę, specyfikę działania firmy, jej identyfikację wizualną oraz inne potrzeby. Twórcy mają wpływ na każdy element, dlatego mogą doradzić najlepsze rozwiązania i zaprojektować funkcje, które są niedostępne w darmowym WordPressie. Pomoc techniczna ze strony autora CMS dostępna jest w każdej chwili, nie trzeba szukać instrukcji obsługi oprogramowania i zastanawiać się, co zrobić, gdy po aktualizacji jakaś funkcja przestaje prawidłowo działać.


Autorski system CMS – wady


Wadą autorskiego systemu CMS jest wyższy koszt inwestycji. Warto jednak wziąć pod uwagę, że starannie wykonany projekt, bezpieczeństwo i wsparcie techniczne najczęściej są warte swojej ceny. Niektórzy użytkownicy wskazują także na ograniczone możliwości ingerencji – zmiany w kodzie (np. dodawanie nowych funkcjonalności) wykonuje twórca oprogramowania. Autorski system zarządzania treścią posiada jednak pełną dokumentację, dlatego w przypadku rezygnacji z usług firmy, która go zaprojektowała, z powodzeniem można skowytać z pomocy innych programistów.


WordPress czy autorski CMS – co i dla kogo?


WordPress został zaprojektowany z myślą o szybkim tworzeniu blogów, które nie potrzebują dużej stabilności i wydajności oraz nie gromadzą danych wymagających ochrony. W tej roli system ten sprawdza się znakomicie. Można go wykorzystać również do zaprojektowania prostej strony typu wizytówka, którą firma wykorzystuje w celu prezentacji oferty i swoich danych pozwalających na kontakt z interesantami.
W przypadku rozbudowanych stron korporacyjnych i firmowych oraz sklepów internetowych warto jednak zainwestować w zamówienie witryny opartej o autorski system zarządzania treścią. Dzięki temu strona będzie działać stabilniej (szybciej się ładować), a dane Klientów będą o wiele lepiej zabezpieczone przed atakami hakerów oraz ewentualnym wyciekiem. Autorzy CMS-a zadbają również o dopasowanie funkcjonalności do indywidualnych potrzeb naszej firmy i bieżące aktualizacje oprogramowania oraz (w ramach licencji) zapewnią wsparcie techniczne w nieprzewidzianych sytuacjach.

 

powrót ››