5 rzeczy - o których najrzadziej myślą osoby, chcące wynająć firmę do stworzenia swojej strony internetowej

5 rzeczy - o których najrzadziej myślą osoby, chcące wynająć firmę do stworzenia swojej strony internetowej

 1. Gdzie moja strona się fizycznie znajdzie? 
  Zdarza się, że ta myśl nie pojawi się w głowie młodego przedsiębiorcy, zakładającego stronę www. Zajęty prowadzeniem firmy, nie musi o wszystkim pamiętać.  Twoja strona jest nie tylko wirtualnym bytem - gdzieś tam, w internecie. Wszystkie pliki, z których jest zbudowana, tak jak i baza danych - muszą mieć swoje miejsce na serwerze z usługą hostingu. Łatwo zamówić stronę u początkującego webmastera, ale potem powstaje pytanie, co dalej?
  Gdzie ją umieścić by działała? I wyświetlała się w sieci. Zadbaj o zakup kompletnej usługi. Wykonanie strony + bezpieczny hosting. Przemyśl propozycje firm/agencji! Wiele z nich daje niedrogą ofertę wykonania stron, ale pociągnie cię do wysokich kosztów rocznego utrzymania. Koszty mogą wahać się od 50 zł rocznie do... paru tysięcy!  Decyzja o wyborze dostarczyciela kompletnej usługi wykonania i osadzenia strony www powinna być dokładnie przemyślana. Szkoda wyrzucać pieniędzy na niesprawdzone usługi.
   
 2. Aktualizacje i support
  a) aktualizacje
  Brzmi bardzo programistycznie i mało namacalnie? A jednak jest bardzo ważne. Zawsze myśl o jeden krok do przodu. Gdy zbliża się okres świąteczny, lub jubileusz istnienia firmy - wielu przedsiębiorców chce przygotować odmienną szatę graficzną, lub po prostu dodać informacje o zmianie oferty na promocyjną. Twoja strona musi mieć możliwość łatwej obsługi, przez wygodną formatkę wprowadzania treści. Ale to nie zawsze wystarcza, w przypadku zmian w stałych obszarach. A może zmieniły się dane kontaktowe? Może otworzyłeś nowy kanał sprzedaży? Musisz mieć możliwość zadzwonić do firmy, która stworzyła CI stronę i poproszenia o niezbędne zmiany.
  b) support
  A może zrobiłeś jakiś błąd przy wgrywaniu produktów? Coś się "wysypało"? Strona nie chce się załadować? Przypadkiem coś skasowałeś? Gwarancja supportu ze strony wykonawcy Twojej strony jest szczególnie ważna. Nie zapomnij zapytać go czy posiada opcję backupu strony. Wtedy z każdego błędu będzie można się wycofać. Przezorny zawsze ubezpieczony :)
  Nie ma nic gorszego niż zostać z takimi problemami samemu. Strony zaniedbane i porzucone szybko umierają, brak aktywności to sygnał dla robotów googla, że firma nie jest tak atrakcyjna dla klientów jak ta, która jest regularnie aktualizowana. Warto mieć to na uwadze szukając kompletnej usługi wykonania stron. Nie bój się zapytać o te sprawy przedstawiciela wybranej firmy.
   
 3. SEO
  Masz już piękną stronę, masz już serwer, wszystko  świetnie działa. Ale statystyki pokazują zero odwiedzin. Co się stało? Twojej strony nie widać w Google?
  Nie docierają do Ciebie klienci. Taka strona nie ma prawa przynosić zysku. Zapytaj swojego wykonawcę, jak może pomóc ci uwidocznić stronę w sieci.
  To nie tylko dodanie strony do katalogu Google. To też szereg działań promocyjnych, oraz odpowiednie wykonanie struktury Twojej strony, rozmieszczenie fraz kluczowych, dodanie tekstów specjalnie pod roboty Googla, które pozwolą odwiedzającym trafić na Twoją stronę.
   
 4. Obsługa bezpośrednia
  Jeśli oferujesz w internecie konkretne produkty, zapewnij sobie pełną obsługę swojej strony. Ktoś musi dodać produkty, uzupełniać informacje.
  Stany magazynowe, warunki dostawy, okresowe promocje. Twoja strona musi żyć i być wiarygodna, aby przyciągać klientów i budować ich zaufanie.
    projektowanie elementow strony www
   
 5. Social media
  Popracuj nad obecnością w social mediach. Social media - myślisz Facebook? Błąd.  Choć to wciąż jeszcze w Polsce mało aktywne kanały sprzedaży i promocji,  na Zachodzie niektóre firmy osiągają ogromną sprzedaż dzięki np aktywnemu zaangażowaniu w promocję np na Instagramie czy Twitterze. Wyjdź przed szereg to koszt, który nie od razu się zwróci, ale to pionierzy takich odważnych działań osiągają największy sukces :) 


Życzymy Ci dobrego wyboru. Pamiętaj, diabeł tkwi w szczegółach - gdy zaniedbasz jedną z tych spraw, pozostałe mogą okazać się zwyczajnie nieskuteczne.  Strona to przedsięwzięcie. Wybór dobrej firmy i opieki nad stroną - może oznaczać być albo nie być dla Twojej firmy.

Autor artykułu: E.Raj, projektant www i ux designer, dla Eniteo.

 

powrót ››