Projektowanie stron internetowych - jak zacząć?

projektowanie stron internetowych - jak zacząć?

Projektowanie stron internetowych pozornie wydaje się sprawą bardzo prostą. W przypadku firmowej witryny przecież chodzi o to, by w atrakcyjny sposób zaprezentować ofertę, czyli zamieścić odpowiednie treści i wzbogacić je o ładnie wyglądającą grafikę. Ale czy to wystarczy? Aktualnie w Internecie znajduje się już 1,24 mld stron internetowych i każda z nich walczy o uwagę internautów. Bo właśnie po to tworzy się stronę internetową ? by dzięki niej dotrzeć do odbiorców i tym samym osiągnąć określone korzyści. Poniżej wyjaśnimy Ci, jak zabrać się za projektowanie strony internetowej, by końcowy efekt spełnił Twoje oczekiwania.

1. Określ korzyści, jakie ma przynieść strona internetowa.

Stworzenie strony internetowej kosztuje, dlatego taka inwestycja powinna przynieść Ci konkretne korzyści. W pierwszej kolejności warto je sprecyzować, czyli odpowiedzieć sobie na pytanie „Co chcę osiągnąć dzięki stronie internetowej?”.
Oto przykłady korzyści, na jakie możesz liczyć, zakładając stronę internetową dla swojej firmy:
- ułatwienie klientom kontaktu z firmą (np. poprzez formularz kontaktowy lub czat online)
- umożliwienie klientom składanie zamówień na towary lub usługi online
- szybki sposób na informowanie klientów o nowościach w ofercie i promocjach.
Bez wątpienia wszystkie wyżej wymienione korzyści przekładają się na potencjalne zwiększenie liczby klientów, a więc także zwiększenie obrotów i zysków!

2. Określ grupę docelową swojej strony internetowej.

Jeśli chodzi o projektowanie stron internetowych dla firm, jest to niezwykle ważne w kontekście opisanych w punkcie 1 korzyści. Zupełnie inaczej powinna wyglądać strona przeznaczona dla klientów indywidualnych, a inaczej witryna skierowana do partnerów biznesowych. W pierwszym przypadku powinieneś zadbać o wyjątkowo prostą i intuicyjną nawigację, atrakcyjny layout, a także  treści napisane przyjaznym i zrozumiałym językiem. W drugim przypadku Twoja strona powinna być w każdym calu profesjonalna, aby klienci potraktowali Cię jako poważnego kontrahenta.

3. Zaplanuj strukturę strony internetowej.

Zaplanowania struktury strony najlepiej zacząć od zakładek – standardowo większość firm ma ich minimum trzy: o firmie, oferta oraz kontakt. Zastanów się jednak, jaki schemat strony pozwoli Ci najlepiej osiągnąć zaplanowane korzyści i dotrzeć do określonej grupy docelowej odbiorców. Być może warto stronę wzbogacić o przykłady zrealizowanych projektów i dział z poradami dla klientów, a ogólną zakładkę „oferta” rozbić na kilka konkretnych usług? A może do charakteru działalności Twojej firmy lepiej będzie pasowała strona typu onepage? Zarówno strony onepage, jak i tradycyjne strony z zakładkami są dostępne w naszej ofercie. Pamiętaj, że każda strona internetowa powinna być przede wszystkim czytelna, przejrzysta i łatwa w nawigacji!

4. Stwórz projekt graficzny strony.

Dopiero mając zaplanowaną strukturę witryny internetowej, możesz przystąpić do właściwego jej projektowania, czyli zaplanowania jej od strony wizualnej. Jeśli zdecydujesz się na naszą pomoc, wystarczy, że wybierzesz kolorystykę swojej strony oraz dostarczysz nam gotowe treści i zdjęcia. Wykonanie treści najlepiej zleć profesjonalnemu copywriterowi, ponieważ wplecie on w tekst odpowiednie słowa kluczowe, które pomogą potem wypozycjonować stronę w wyszukiwarce. Zdjęcia możesz pobrać z baz zdjęć stockowych.

5. Nazwij swoją stronę internetową.

Kolejnym ważnym krokiem podczas projektowania strony internetowej jest wybór jej nazwy, czyli domeny. Najprościej jest nazwać stronę nazwą firmy, pod warunkiem, że jest to w miarę krótka i łatwa do zapamiętania nazwa. Jeśli jest inaczej, lepiej na nazwę domeny wybrać prostsze słowo lub zlepek słów, które kojarzą się z działalnością firmy, najważniejszymi jej produktami lub usługami. Zastanów się też nad końcówką domeny – w Polsce wciąż najpopularniejsze są strony z końcówką .pl, ale jeśli planujesz ekspansję na rynki zagraniczne, lepsza będzie domena z końcówką .com.

6. Wybierz hosting i CMS.

Wybierając hosting, musisz zwrócić uwagę na wiele parametrów usługi m.in. transfer, wielkość przestrzeni dyskowej, uptime, liczbę kont e-mail w ramach pakietu, a także obsługiwane technologie. Od wyboru odpowiedniego hostingu będzie zależeć, czy Twoja strona będzie zawsze działać bez zarzutu, co będziesz mógł na niej umieścić i czy będziesz mógł ją w przyszłości rozbudować. Projektowanie stron internetowych wiąże się także z CMS, czyli systemem zarządzania treścią na stronie. Im bardziej jest on intuicyjny i prostszy, tym lepiej, ponieważ dzięki temu nawet będąc laikiem, bez trudu będziesz mógł samodzielnie aktualizować i zmieniać treści na swojej stronie, a nawet zmieniać jej wygląd. Korzystając z naszej oferty, nie musisz sobie zaprzątać głowy ani hostingiem, ani CMS – wszystko to dostaniesz od nas w pakiecie!

Projektowanie stron internetowych składa się z wielu etapów. Ostatnim z nich jest oczywiście stworzenie strony. Jeśli robi się to od zera, prace trwają zwykle kilka tygodni, ponieważ wiąże się to z zakodowaniem strony w języku HTML oraz odpowiedniego jej zaprogramowania. Korzystając z naszych gotowych rozwiązań, możesz mieć w pełni profesjonalną i funkcjonalną stronę internetową w… 48 godzin i to łącznie z jej wersją responsywną na tablety i smartfony!

 

powrót ››